Sevičná

Datum konání: 01. 05. 2014
Datum vydání: 27. 07. 2014

Tak jsme jako každý rok, na prvního Máje (1. Května), zahájili sezonu secvičnou. Musím ale konstatovat, že se nás na akci schází čím dál tím méně. Vypadá to, že to někteří nepovažují za důležité. Přitom cvičení a organizace ve tvaru jinak a jinde cvičit nejde. Na samotné bitvě už je většinou pozdě a laxní přístup se vždycky vymstí.

Letos jsme opětovně zkoušeli nabíjení za pochodu, procházení řad tvarem, karé a obě formace střelby v salvách. Dělostřelci letos budou muset si udělat secvičnou sami, protože na zámeckou zahradu jsme dělo nebrali. Den předem pršelo a nebylo jisté, v jakém stavu zahrada bude. Taky bylo vidět hned ráno, jak silná byla rosa. Stačilo jen projít louku jedním směrem a měl jsem promočené boty. Naštěstí vykouklo sluníčko a poměrně rychle posečenou louku vysušilo, takže na vlastní pochodování už bylo sucho.

Museli jsme to ale udělat trochu poctivěji než minulá léta. V loňském roce parlament schválil změnu zákona o zbraních a střelivu (č. 170/2013 Sb), která se nás také týká. Předpokládám, že všichni střelci vědí, že zbraně, které používají, se řadí do kategorie zbraní „D“, na které se v současné době nevztahuje povinnost pořídit si zbrojní pas ani registraci zbraně. Co nás ale hodně zajímá, je nové sankcionování držitelů zbraní kategorie „D“. Pokud je držitel pod vlivem omamných a psychotropních látek a manipuluje se zbraní, je postižitelný pokutou 5 000kč blokově a 50 000kč ve správním řízení. A nic to nemění na faktu, že nemá zbrojní pas. Taktéž nový výklad o organizaci rekonstrukcí bitev a jiných historických ukázek jsme se snažili vysvětlit podle stanoviska výkladu zákona MV, který jsme našli na jejich stránkách.

Samotné znění bude přiloženo nebo vyvěšeno na našem webu, aby si i ti nepřítomní uvědomili, že prevence není k ničemu.

_secvicna.jpg


Přihlášení

Aktuality

Bratislava

01. 10. 2019

O víkendu 5. - 6. 10 vyjedeme zúčastnit bitvy v Bratislavě. Půjde o připomenutí bitvy, která se odehrála 14. září 1619 na břehu Dunaje pod Bratislavou. Přijďte také zažít rekonstrukci této události. Více informací je k dispozici zde.

Svatováclavské střelby

24. 09. 2019

V sobotu 28.9. proběhnou na střelnici v Sedlnici 24. Svatováclavské střelby. Akce začíná v 9:00, prezentace a přejímka zbraní již od 8:00. Přihlašovací formulář je k dispozici zde.

Bílá hora

18. 09. 2019

O víkendu 21. - 22. 9. vyjedeme již tradičně do Prahy, abychom se zúčastnili rekonstrukce bitvy na Bílé hoře, která se udála před 399 lety. Přijďte se spolu s námi pobavit a užít si příjemný víkend.

Starší aktuality